Sprawdź, czym różni się wybielanie w domu i w gabinecie oraz które metody działają najlepiej.

Wybielanie zębów w gabinecie

Wybielanie zębów u dentysty ma zdecydowanie swoje zalety. Jest szybkie, bezpieczne i możesz zazwyczaj uzyskać efekt spektakularnego rozjaśnienia płytki. Najpopularniejsze metody wybielania w gabinecie to:

  • Nakładkowe wybielanie zębów – dentysta pobiera wyciski Twoich zębów i przygotowuje specjalne silikonowe nakładki. Następnie otrzymujesz je do domu wraz ze specjalnym wybielającym żelem. Musisz je nakładać na noc przez około tydzień, czasem dłużej. W ten sposób można kontrolować stopień wybielenia zębów oraz uniknąć podrażnienia czy osłabienia płytki nazębnej.
  • Wybielanie laserowe/LED – taka forma wybielania jest zdecydowanie szybsza, bo wystarcza już godzina w gabinecie, aby uzyskać pożądany efekt. W trakcie niej na zęby jest nakładany żel wybielający, a następnie zęby są naświetlane laserem albo lampą LED. Efekty utrzymują się przez kilka lat. Taki zabieg pozwala skutecznie wybielić zęby. Nie jest on jednak polecany osobom z wrażliwymi dziąsłami albo słabym szkliwem, bo w trakcie zabiegu może dojść do ich osłabienia.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu jest zdecydowanie tańsze, ale trzeba liczyć się z tym, że nie przyniesie ono aż tak widocznego efektu, jak to wykonywane w gabinecie. Aby było całkowicie bezpieczne, w preparatach do domowego wybielania zębów używa się o wiele niższych stężeń środków wybielających, niż w gabinetowych. Możesz zdecydować się zarówno na nakładki z żelem do domowego użytku, jak i specjalne domowe lampy LED czy paski wybielające. Wszystkie one są bezpieczne i nie powodują uszkodzenia szkliwa.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wybielaniem zębów i nie czujesz się zbyt pewnie, możesz użyć bardziej delikatnych metod, na przykład specjalnych aplikatorów wybielających czy wybielających past do zębów. Najbardziej naturalną metodą domowego rozjaśniania zębów są kosmetyki, głównie pasty, z węglem aktywnym. Nie wybiela on wprawdzie zębów, ale pochłania i usuwa zanieczyszczenia, które pozostają na zębach po kawie, kolorowym jedzeniu czy winie, dlatego optycznie je rozjaśnia. Najłatwiej znajdziesz wszystkie najnowsze preparaty do wybielania i kosmetyki online.

Czy wybielanie zębów jest dla każdego?

Zdecydowanie uważać z wybielaniem zębów powinny osoby z próchnicą czy skłonnościami do chorób przyzębia. Może ono okazać się zbyt silnym zabiegiem dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi czy z nadwrażliwością zębów. Wybielanie może ją bardzo nasilić. W takich przypadkach przed wybielaniem zębów, nawet domowym, najlepiej skonsultować się z dentystą. Przy nadwrażliwości zębów lepiej rozpocząć wybielanie zębów delikatniejszymi metodami i użyć wybielacz zębów taki jak pasta czy puder. Jeśli nie nasilą one dolegliwości, można stopniowo zmieniać metodę na silniejszą.

Gdy w trakcie wybielania pojawi się ból zębów czy dziąseł, który nie ustępuje po kilku dniach lub się nasila, najlepiej przerwać wybielanie zębów lub zrobić dłuższą przerwę. W trakcie wybielania należy też pamiętać o unikaniu wszelkich koloryzujących potraw czy napojów, zwłaszcza kawy, sosu pomidorowego, buraków. Na ten czas wskazana jest „ biała dieta”, aby efekty wybielania były jak najlepsze. 

Za: www.infodent24.pl