Zdjęcie panoramiczne zębów – co to jest?

Zdjęcie panoramiczne zębów zwane panoramą  lub ortopantomogramem (OPG) to w diagnostyce metoda badania panoramicznego obrazu wszystkich zębów, kości szczęki, żuchwy, stawów i zatok. Zdjęcie panoramiczne zębów to badanie ukazujące przegląd czterech części uzębienia opisywanych jako kwadraty: prawy (R) górny i dolny oraz lewy (L) górny i dolny. Dla łatwej identyfikacji zęby na pantomogramie  są numerowane od 1 do 8, począwszy od zębów położonych na środku zdjęcia.

Zdjęcie panoramiczne zębów obejmuje 32 zęby u dorosłych pacjentów z pełnym uzębieniem. Widoczne na panoramie zęby są numerowane na potrzeby diagnostyki.  Zęby 1 i 2 (tzw. jedynki i dwójki) w każdym z kwadratów pantomogramu to siekacze. Ząb oznaczony numerem 3 (trójka) nazywany jest kłem. Zęby 4 i 5 na pantomogramie to w diagnostyce zęby przedtrzonowe, a 6,7 i 8 – trzonowe. Ząb trzonowy numer 8 (ósemka) określany jest jako ząb mądrości.

Kiedy wykonujemy zdjęcie panoramiczne zębów?

1. Schorzenia zębów i tkanek otaczających zęby

Próchnica – pantomogram pozwala zdiagnozować miejsca objęte próchnicą, które nie są widoczne w badaniu „gołym okiem”, czyli w miejscach takich jak styki zębów, pod istniejącymi wypełnieniami lub uzupełnieniami protetycznymi.

Paradontoza – rentgen panoramiczny zębów uwidacznia stopień i płaszczyznę zaniku kości

Schorzenia korzeni – panorama służy również do diagnostyki problemów endodontycznych związanych z leczeniem kanałowym takich jak brak odpowiedniego wypełnienia kanałów, torbiele, zmiany okolic wierzchołków (np. zanik kości), itp.

2. Ekstrakcja (usuwanie) zębów

Rentgen panoramiczny zębów jest niezwykle przydatny w przypadku konieczności ekstrakcji zębów takich jak wyrżnięte lub zatrzymane zęby mądrości (ósemki). Z pantomogramu lekarz stomatolog określa położenie zębów, kształt, oraz krzywiznę korzeni.

3. Implanty

Wraz z badaniem tomograficznym, pantomogram stanowi podstawę przy leczeniu implantologicznym. Zdjęcie rentgenowskie typu pantomogram pozwala lekarzowi odpowiednio przygotować zabieg implantacji.

4.  Leczenie ortodontyczne

Rentgen panoramiczny zębów jest niezbędny, aby odpowiednio zdiagnozować wadę zgryzu i przygotować plan leczenia ortodontycznego przez lekarza ortodontę

5. Leczenie urazów zębów

Zdjęcie panoramiczne zębów potrzebne jest w  przypadku urazów takich jak złamania korzeni zębowych czy złamania żuchwy. Dzięki niemu możliwa jest ocena złamania i podjęcie odpowiedniego leczenia, w tym zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Zdjęcie panoramiczne zębów jest także bardzo pomocne przy wykrywaniu miejsc zakażenia.

Zdjęcie panoramiczne zębów jest wykorzystywane w celu wykrycia ukrytych ognisk infekcji w jamie ustnej które mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie podczas wszelkiego rodzaju zabiegów operacyjnych. Tylko na podstawie pełnego wywiadu i badania stomatologicznego oraz po wykonaniu pantomogramu (nawet bezzębnej szczęki) stomatolog może wystawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do takiego zabiegu.

Czy zdjęcie panoramiczne zębów jest niebezpieczne?

Do wykonania pantomogramu stosowany jest pantomograf, czyli rodzaj aparatu, który emituje podczas wykonywania zdjęcia pewną ilość promieniowania rentgenowskiego. Choć całkowicie bezbolesne dla pacjenta, wykonanie pantomogramu nie jest obojętne dla zdrowia. Dlatego w naszym gabinecie wykorzystujemy do diagnostyki jedynie pantomograf cyfrowy najnowszej generacji, który podczas robienia pantomogramu ogranicza dawkę promieniowania do minimum i wykonuje zdjęcia najwyższej jakości. W przeciwieństwie do zdjęć ze starszych aparatów,pantomogram cyfrowy może być poddany obróbce komputerowej w celu dokładniejszego rozpoznania.