Zdjęcie RTG cefalometryczne (nazywane potocznie zdjęciem tele czy cefalo) to rodzaj zdjęcia RTG czaszki w pozycji bocznej. Na zdjęciu cefalometrycznym widać dokładnie tkanki miękkie twarzy pacjenta, podniebienie twarde i zatoki przynosowe. Podczas wykonywania zdjęcia cefalometrycznego emitowana jest bardzo mała dawka promieni rentgenowskich. Dzięki temu oraz zastosowaniu w naszym gabinecie technologii cyfrowej zdjęcie  RTG cefalometryczne jest bezpieczne dla pacjenta.

Kiedy wykonuje się zdjęcie RTG cefalometryczne?

Zdjęcie RTG cefalometryczne jest szczególnie przydatnym badaniem w ortodoncji.
Dzięki porównaniu zdjęć wykonanych w tej samej projekcji, lekarz może dokonać odpowiednich pomiarów i ocenić wzrost kostny pacjenta. Z tego powodu zdjęcie RTG cefalometryczne jest kluczowym i koniecznym badaniem w prawidłowej diagnostyce ortodontycznej. Dodatkowo, zdjęcia tego typu pozwalają porównać pierwotny stan zgryzu pacjenta ze stanem po leczeniu.

Czy zdjęcie RTG cefalometryczne jest bezpieczne?

Tradycyjne aparaty do zdjęć cefalometrycznych wykorzystywały kliszę fotograficzną do obrazowania promieniami rentgenowskimi. W aparatach nowej generacji klisza została zastąpiona czujnikiem cyfrowym, który potrzebuje znacznie mniejszej dawki promieniowania do zapisania dokładnego obrazu. Co więcej zdjęcie cyfrowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego, może być poprawione i dopasowane w odpowiednim programie bez konieczności dalszego naświetlania. Dzięki technologii cyfrowej cefalometria jest badaniem bezpiecznym i dającym precyzyjną diagnozę.

Czy zdjęcie RTG cefalometryczne jest bezpieczne dla dzieci?

Przygotowanie i wykonanie tego typu zdjęcia jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla dorosłych i dzieci. W gabinecie Rentgen Na Dworcu używamy wyłącznie cyfrowej aparatury, która znacząco obniża poziom promieniowania rentgenowskiego i gwarantuje obraz najlepszej jakości.