Leczenie zębów w ciąży. Temat, który pojawia się tylko w razie bólu zębów, a przecież dotyczy wszystkich – i przyszłych mam, i przyszłych ojców. A więc leczenie zębów w ciąży – wszystko, co mama wiedzieć powinna. Generalnie kobiety w ciąży unikają dentysty. Powodem jest stereotyp, że przyszła mama nie może leczyć zębów. A tymczasem wizyta u stomatologa jest wtedy obowiązkowa. Dobrze, gdy skończy się na kontroli uzębienia. Jeśli jednak konieczne będą jakieś zabiegi u dentysty, warto wiedzieć, które są bezpieczne w ciąży.

Niestety, ciąża nie służy waszym zębom, miłe Panie. Zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Także poranne nudności i wymioty oraz częste przyjmowanie posiłków (i podjadanie, zwłaszcza pokarmów słodkich i kwaśnych) negatywnie odbijają się na stanie waszych zębów. Szybciej rozwija się próchnica, stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe niszczą także szkliwo. Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, przez co przyszłe mamy często ograniczają codzienną higienę jamy ustnej. To kumulacja czynników, które mogą w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy kosztować was zdrowie zębów, nie mówiąc już o negatywnym wpływie na płód. Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie! Dlatego warto chodzić na regularne kontrole do stomatologa. Najlepiej zaplanujcie wizyty na początek, półmetek i pod koniec ciąży. Lekarz na bieżąco oceni stan zębów i podejmie decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania. Leczenie zębów w ciąży, a co najmniej ich regularna kontrola, jest niezbędne!

Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi są dozwolone, a które nie?

  • Leczenie ubytku próchnicowego – bezpieczne przez cały okres ciąży

Ideałem byłoby, gdyby przyszła mama zaleczyła wszystkie zęby przed ciążą. Powinna usunąć korzenie zębów, które są tak chore, że nie mogą stanowić podłoża dla np. koronki. Ale jeśli w okresie ciąży okaże się, że konieczne jest leczenie próchnicy, powinna poddać się temu zabiegowi. Nie warto tego odkładać, bo próchnica szkodzi organizmowi matki i dziecka, a poza tym po porodzie kobieta może nie mieć czasu na wizytę u dentysty. W okresie ciąży zęby leczy się tak samo jak przed ciążą. Podkłady do wypełniania ubytków nie przenikają poza strukturę zęba i są bezpieczne dla płodu. Warto rozważyć kwestię znieczulenia – jeśli ubytek jest mały, lepiej z niego zrezygnować.

  • Leczenie kanałowe zęba – niewskazane w pierwszym trymestrze, decyzję podejmuje lekarz po konsultacji

Wykonanie zdjęcia RTG ułatwi stomatologowi skuteczne leczenie kanałowe, jednak jeśli wybierzesz gabinet, który dysponuje nowoczesnym mikroskopem endodontycznym czy elektronicznym endometrem, stomatolog będzie w stanie przeprowadzić leczenie bez prześwietlenia.
Na pewno bakterie rozprzestrzeniające się z takiego zęba na cały organizm czynią więcej szkody niż podjęcie leczenia.

  • Wykonywanie zdjęcia RTG – niewskazane przez cały okres ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze

W okresie ciąży nie powinno poddawać się działaniu promieniowania rentgenowskiego, bo silnie szkodzi dziecku – zwłaszcza w pierwszym trymestrze może uszkodzić wiele ważnych organów rozwijającego się płodu. Jeśli jednak lekarz zdecyduje, że trzeba zrobić prześwietlenie, bo przyszła mama cierpi z powodu ostrego bólu lub ostrego stanu zapalnego, można wykonać RTG z zachowaniem maksymalnych środków ochrony dziecka przed promieniowaniem. Należy osłonić brzuch i okolice miednicy specjalnym fartuchem. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych zwykle są dostępne aparaty RTG najnowszej generacji, produkujące mniejsze dawki promieni. Czasem wystarczy cyfrowa wizualizacja zęba, której wykonanie jest bezpieczne dla płodu.

  • Znieczulenie do zabiegów stomatologicznych – dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży, w innym przypadku decyduje lekarz

Przyszła mama może mieć wykonywane znieczulenie miejscowe, jakiemu poddawała się przed ciążą. Przyjmuje się, że stres oraz ból, jakie towarzyszą np. leczeniu zęba bez znieczulenia, mogą mieć bardziej negatywny wpływ na płód niż samo znieczulenie. W przypadku kobiet w ciąży stosuje się znieczulenie, które nie obkurcza naczyń krwionośnych. Jeśli to tylko możliwe, przyszła mama powinna unikać znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży, by nie ryzykować ewentualnego szkodliwego wpływu na płód, dynamicznie rozwijający się w początkowym okresie ciąży.

  • Zabiegi protetyczne – lepiej unikać we wszystkich trymestrach

Ze względu na to, że w ciąży (pod wpływem hormonów ciążowych) dziąsła są rozpulchnione i łatwiej krwawią, zaleca się odłożenie zabiegów protetycznych na okres po porodzie.

  • Usuwanie zęba – po pierwszym trymestrze ciąży

Ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia oraz ryzyko krwotoku, lepiej przełożyć zabieg na czas po pierwszym trymestrze ciąży. Na pewno nie należy czekać z usunięciem bolącego zęba po urodzeniu dziecka, bo to silnie osłabia organizm mamy i stwarza ryzyko infekcji u niemowlęcia (zwłaszcza jeśli z zęba sączy się ropa lub zapalenie powoduje dotkliwy ból). Niekiedy, gdy jest ostry stan zapalny, ciężarna powinna przyjmować antybiotyki. Bezpieczne są dla niej leki z grupy penicylin, amoksycylina czy klindamycyna.

  • Usuwanie kamienia nazębnego – po pierwszym trymestrze ciąży

Niewskazany jest jedynie scaling ultradźwiękowy.

  • Wybielanie zębów – niewskazane przez cały okres ciąży

Nie jest to zabieg, który ma wpływ na zdrowie, a raczej na estetykę uśmiechu, dlatego warto z nim poczekać do rozwiązania. Preparaty do wybielania zębów zawierają składniki (np. rozjaśniający nadtlenek karbamidu), które nie były przebadane w kierunku ewentualnego wpływu na płód. Niewskazane jest również naświetlanie lampą polimeryzacyjną, które jest jednym z elementów zabiegu wybielania.

Artykuł pochodzi ze strony http://www.mjakmama24.pl/