Rentgen zębów panoramiczny jest dzisiaj podstawowym badaniem diagnostycznym w szeroko rozumianej stomatologii. Co to jest rentgen zębów panoramiczny  i kiedy się go wykonuje? Jak podaje Wikipedia :

Pantomogram, rtg (zdjęcie) pantomograficzne (panorama + tomogram) – zdjęcie rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy[1], do wykonania którego używany jest pantomograf. Często nazywane potocznie zdjęciem panoramicznym.

Ortopantomogram (skrót OPG) to pantomogram ( inaczej rentgen zębów panoramiczny) wykonany w technice ortoradialnej, tzn. promień padający na kliszę lub czujnik cyfrowy  przechodzi przez każdy ząb prostopadle do krzywizny wyrostka zębodołowego w tym miejscu.

Istnieją trzy metody wykonania zdjęcia pantomograficznego[2]:

  1. metoda wewnątrzustna, radiografia tradycyjna,
  2. metoda zewnątrzustna, radiografia tradycyjna,
  3. metoda zewnątrzustna, radiografia cyfrowa.  Rentgen zębów Na Dworcu wykonuje właśnie Rentgen zębów panoramiczny metodą cyfrową. Posiadamy w gabinecie najbardziej nowoczesny sprzęt do zdjęć RTG zębów w Bielsku – Białej. Jest to sprzęt firmy Ajat/Fona. Wykonujemy także rentgen cefalometryczny dla potrzeb ortodoncji, RTG punktowe zębów,  rentgen stawów żuchwowo – skroniowych TMJ, a także pełną tomografię komputerową 3 D metoda stożkową (CBCT).  Rentgen zębów panoramiczny i punktowy jest podstawą prawidłowego leczenia stomatologicznego. Rentgen zębów panoramiczny – to specjalność naszego gabinetu Rentgen Na Dworcu. Dookoła Dworca Głównego PKP znajdują się do dyspozycji naszych pacjentów 4 parkingi, koło Dworca znajduje się przystanek prawie wszystkich bielskich autobusów. Nowoczesny Rentgen zębów to nie tylko sprzęt – to także doskonały dojazd. Nasz gabinet – Rentgen Na Dworcu łączy sobie historyczny styl dawnego Dworca, jak i nowoczesność. Naszym atutem jest przeszło 27 letnie doświadczenie w wykonywaniu zdjęć RTG zębów. Jesteśmy do dyspozycji ludzi chorych, niepełnosprawnych, po porażeniach mózgowych – umiemy pomóc wszystkim naszym pacjentom.Na bardzo  wysoką jakość CYFROWYCH ZDJĘĆ RTG PANORAMICZNYCH (OPG) i CEFALOMETRYCZNYCH (TELE) w naszym gabinecie Rentgen na Dworcu pozwala  unikalna technologia multifokalna (zmiennej ogniskowej) i nowatorski czujnik kadmowo – welurowy z bezpośrednią konwersją.

    System ten umożliwia wybranie najlepszej warstwy ostrości wszystkich odcinków łuku żuchwy i szczęki, co przekłada się na uzyskanie wyjątkowo ostrego zdjęcia RTG we wszystkich fragmentach radiogramu RTG ZĘBÓW. Uzyskane CYFROWE zdjęcia RTG są wielokrotnie lepszej jakości od zdjęcia RTG ZĘBÓW wykonanego tradycyjną techniką analogową..

    Oprócz  najlepszej jakości zdjęć RTG zębów w Bielsku – Białej Rentgen na Dworcu wyróżniają jeszcze dwie rzeczy – przepiękne,  stylowe wnętrza zachowujące klimat Dworca Głównego PKP oraz wysoka kultura obsługi – i uśmiech.