ODRUCH WYMIOTNY – relacje pacjentów.

Niektórzy z nas skarżą się na odruch wymiotny. Oto relacja pacjenta nr 1:

Czy tylko mi się to zdarza? Chciałabym myć język przy każdym szczotkowaniu zębów, zwłaszcza po kawie, winie, ale nie mogę, bo mam odruch wymiotny, mogę umyć tylko czubek, dosłownie. Można coś z tym zrobić? Jakaś inna metoda czyszczenia języka?

Pacjent nr 2.

 Niepokoi mnie następująca dolegliwość – bardzo często mam odruch
wymiotny, od kilku dobrych miesięcy to się ciągnie. Na pewno nie jestem w
ciąży. Mam odruch wymiotne przy myciu zębów (nie, nie wsadzam sobie za
głęboko szczoteczki….), przy płukaniu ust, jako reakcja na średnio
przyjemne zapachy itp. Ogólnie nigdy wcześniej tak nie było, ciężko mnie było
czymś obrzydzić itd., żadem wrażliwy typ. Nie wymiotuję, mam jedynie odruch
wymiotny, czasem dość silny, czemu towarzyszy nadmierne wydzielanie śliny
(dość normalne jak się zbiera na wymioty). Czy to może być objaw czegoś
konkretnego?

ODRUCH WYMIOTNY  przy zdjęciu RTG zęba.

Ostatnio spotkałem się z dość trudnym przypadkiem. Zdjęcie rentgenowskie powinno być wykonane na dolną prawą siódemkę, co jak zawsze czyni zadanie dość skomplikowane z faktu położenie tego zęba, gdzieś daleko w buzi. Na domiar złego, pacjent miał bardzo duży odruch wymiotny. Jest to typowa reakcja naszego organizmu i spowodowane jest to często przez podrażnienie nerwów czuciowych gardła bądź też przez osobiste doświadczenia. Pacjenci często odczuwają strach, wywołany wspomnieniami źle wykonanego zabiegu dentystycznego bądź zdjęcia rentgenowskiego i ma to miejsce bez względu na płeć i wiek pacjenta. 

Bardzo ważne w takim przypadku jest szybkie i profesjonalne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, tak aby ograniczyć nieprzyjemności Pacjenta z tym związane. Z doświadczenia znam parę przypadków, gdzie  pacjenci po przejściach nie byli wstanie udać się do dentysty bez silnych leków uspokajających, właśnie w obawie przed odruchem wymiotnym w gabinecie.

W tym przypadku , zdjęcie rtg było wykonane bardzo szybko, zanim impuls, że pacjent ma w jamie ustnej obce ciało doszedł do jego mózgu . Taką technikę zdobywa się latami doświadczeń, dzięki czemu precyzyjne wykonywania rtg można osiągnąć nawet w poniżej 4 sekund. Radość pacjenta była dla mnie bardzo motywująca,  potwierdziła moją dewizę, że nie ma trudnych pacjentów, są tylko kolejne wyzwania.