Mosty protetyczne służą do odbudowy częściowych braków w uzębieniu. Mosty protetyczne stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych (wyjmowanych), gdyż dają znacznie większy komfort. Jednak nie każdej osobie, która chciałaby uzupełnić brakujące zęby, lekarz może zaproponować mosty protetyczne. Jakie są wskazania do zastosowania mostów protetycznych? Jak wygląda ich założenie? Jakie są ich rodzaje i ceny?

Mosty protetyczne pozwalają odbudować brakujące zęby, wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Mosty protetyczne zbudowane są z dwóch elementów – filarów i przęsła. Filary to dwie lub więcej korony zębowe, które są mocowane na odpowiednio oszlifowanych zębach własnych pacjenta, znajdujących się między luką zębową. Z kolei przęsła to korony zębowe połączone z filarami, które mają zostać wstawione w miejsce brakujących zębów. Mosty protetyczne są mocowane na stałe i dzięki temu dają większy komfort niż ruchome protezy.

Mosty protetyczne – wskazania

Mosty protetyczne można założyć tylko wtedy, gdy lukę zębową otaczają zęby własne pacjenta. (mają one pełnić rolę filarów). Jeśli zęby w górnej szczęce lub żuchwie kończą się np. na czwórce, a pacjent chciałby odbudować piątkę, szóstkę i siódemkę, mosty protetyczne nie mogą zostać założone. Brakuje bowiem jednego zęba, który pełniłby rolę podpory mostu. W takiej sytuacji można zastosować protezy ruchome lub implanty.

Wykonanie mostu wiąże się z koniecznością  oszlifowania zdrowych zębów filarowych. Z tego powodu mosty protetyczne są zwykle wykonywane wtedy, gdy braki międzyzębowe są znaczne. Przy niewielkich brakach preferowane jest stosowanie implantów.

Należy zaznaczyć, że uzupełnienie braków w uzębieniu jest bardzo ważne, nie tylko z powodów estetycznych, ale i zdrowotnych. Luki w uzębieniu mogą doprowadzić do przemieszczenia się zębów, zaniku kości szczęki i przedwczesnego starczego wyglądu twarzy. Poza tym w miejscu brakujących zębów dochodzi do zbierania się resztek jedzenia, co może doprowadzić do chorób dziąseł i próchnicy okolicznych zębów.

 

Mosty protetyczne – rodzaje

  • mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej – stal nieszlachetna lub złoto)
  • mosty pełnoceramiczne
  • mosty kompozytowe lub akrylowe stosowne jako tymczasowe rozwiązanie

Mosty protetyczne – jak się zakłada?

Pierwsza wizyta – lekarz ocenia stan korzeni zębowych oraz otaczających je kości. Warunkiem do założenia mostów jest dobra jakość i właściwe położenie zębów filarowych.

Druga wizyta

  • szlifowanie zębów znajdujących się między luką w uzębieniu. Będą one pełniły rolę filarów
Założenie mostów protetycznych odbywa się w trakcie trzech wizyt lekarskich.
  • wykonanie dokładnego wycisku zębów, które będą pełniły funkcję filarów
  • wykonanie drugiego wycisku – zębów przeciwstawnych. Dzięki temu lekarz ma pewność, że przyszły most będzie pasował do zgryzu
  • dopasowanie koloru mostu do koloru pozostałych zębów
  • założenie tymczasowych koron lub mostów w celu zabezpieczenia oszlifowanych zębów

Trzecia wizyta – lekarz sprawdza, czy nowy most ma odpowiedni kształt i kolor. Jeśli tak, cementuje go.

Mosty protetyczne – powikłania

Mosty protetyczne mogą doprowadzić do różnych powikłań, takich jak próchnica, uszkodzenie przyzębia, zapalenie i martwica miazgi. Może nawet dojść do utraty zębów, które służą za filar. Dlatego decyzje o zastosowaniu mostów lub wszczepieniu implantów lub zastosowaniu protezy ruchomej podejmuje lekarz. Dobrze wykonane mosty pozwolą nam się cieszyć pięknym uśmiechem przez długie lata.

Im krótszy most, tym prawdopodobieństwo powikłań jest mniejsze.

Może także dojść do utrata retencji (stabilności w położeniu zębów), pęknięcia i odprysków materiału licującego, przetarcia koron, nieszczelności koron, utraty walorów estetycznych.

Poza tym po kilku latach noszenia mostu dochodzi do zaniku kości pod przęsłem. Wszystko z powodu braku stymulacji. Każdy ząb przenosząc siły żucia na kość, stymuluje jej rozwój. Po utracie zęba dochodzi w do rozrzedzenia okolicznych kości. Most protetyczny nie zapewnia bezpośredniej stymulacji kości w miejscu utraconych zębów. Jedynie implanty, które są mocowane bezpośrednio w kości, zapewniają taką stymulację.

Mosty protetyczne – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Jaka jest cena mostów protetycznych? Cena mostu protetycznego to liczba koron w moście pomnożona przez cenę korony danego typu. Cena korony zębowej waha się od około 600 zł do nawet 2000 zł za sztukę.

Ile czasu trwa wykonanie mostu protetycznego? Około 7 dni.

Czy mosty protetyczne są refundowane przez NFZ? Nie.

Jak myć mosty protetyczne? O mosty protetyczne należy dbać tak samo jak o własne zęby – myć minimum dwa razy dziennie przez 3 minuty, używać nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym zabiegiem jest czyszczenie pod przęsłem mostu specjalną nitką lub irygatorem, czego po zacementowaniu mostów uczy wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Dwa razy w roku należy poddawać się zabiegowi higieny jamy ustnej.