Stałe implanty zębowe – dlaczego je stosujemy?

Zdrowe i równe zęby to dziś coraz częściej synonim sukcesu i towarzyski niezbędnik. Niestety nie każdemu z nas natura ofiarowała w prezencie kompletny garnitur pięknych i równych zębów. Na szczęście z pomocą przychodzi w takich wypadkach stomatologia estetyczna i implanty stałe, które mogą zastąpić własne, utracone zęby.

Stałe implanty zębowe – Objawy i przebieg

Stałe implanty zębowe to najbardziej inwazyjna, ale i najtrwalsza metoda uzupełniania brakujących zębów.  W zależności od potrzeb można je wykorzystać do uzupełniania pojedynczych ubytków lub całego uzębienia. Stałe implanty zębowe  wykonane są z tytanu– metalu o wysokiej biozgodności z tkanką kostną, dzięki czemu uzyskuje się lepsze dopasowanie implantu i mniej odczynów alergicznych. Na tytanowy implant nakłada się koronę lub most. Zabieg wszczepienia implantu przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Stałe implanty zębowe – Leczenie

Jak dbać o stałe implanty zębowe  w domu?

Sama wizyta u stomatologa i wszczepienie implantu, nie kończy procesu dbania o nasz nowy ząb. Aby uniknąć powikłań, bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się przez kilka godzin od jedzenia i picia. Stomatolodzy zalecają również unikanie sportów, zwłaszcza kontaktowych przez miesiąc po zabiegu i stosowanie miękkiej, niedrażniącej diety. Konieczne jest też dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zaleconych przez lekarza.

Stałe implanty zębowe – diagnostyka

Aby założyć/wszczepić stałe implanty zębowe niezbędna jest odpowiednia diagnostyka RTG. Najlepszym badaniem jest tomografia stożkowa 3 D, ewentualnie zdjęcie ortopantomograficzne. Na ich podstawie lekarz implantolog może prawidłowo zaplanować cały zabieg.