Leczenie kanałowe…każdy z nas odczuwa przed nim irracjonalny strach. Niepotrzebnie. Proszę poczytać.

Długo nieleczona próchnica może sprawić, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne. Pacjenci zmęczeni bólem decydowali się na usunięcie zęba, a przecież warto walczyć o każdy z nich. Dowiedz się, na czym polega leczenie kanałowe.

Kiedyś leczenie kanałowe było wyjątkowo nieprzyjemne i dość długotrwałe. Dlatego udręczeni przedłużającym się bólem zęba często decydowali się na usuniecie zęba, głęboko wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. I popełniali duży błąd.
Trzeba walczyć o każdy ząb! Braki w uzębieniu są poważnym uszczerbkiem dla zdrowia i

urody.
Z biegiem czasu deformują twarz i postarzają. Ale najgorsze jest to, że zaburzają prace układu trawiennego, bo bez zębów nie można dobrze rozgryzać jedzenia.

Gdy ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego

Nieleczone zmiany próchnicze wnikają w coraz głębsze warstwy zęba. Najpierw próchnica atakuje zębinę, by z czasem dotrzeć do miazgi. Rozmnażające się bakterie wywołują stan zapalny tej części zęba. Przy ostrym zapaleniu bóle są bardzo silne. Mogą się pojawić nagle i trwać od kilku minut do kilku godzin. Nasilają się podczas jedzenia słodyczy lub picia czegoś gorącego albo zimnego. Dokuczają też przy zmianie pozycji – pochylaniu się lub kładzeniu.
Jeżeli na tym etapie nie rozpoczniesz leczenia, zapalenie miazgi może się przeistoczyć w martwicę, a nawet zgorzel. Bakterie zniszczą wierzchołek zęba i przedostaną się do otaczających go tkanek. Kolejny cios zadadzą ozębnej – rozwinie się ostre lub przewlekłe zapalenie. Ból stanie się jeszcze dokuczliwszy, będzie nasilał się nawet przy dotknięciu zęba językiem. Gdy przy wierzchołku korzenia zgromadzi się ropa, szuka ujścia. Przebija się przez kość i okostną i przechodzi do tkanek miękkich.
Nieleczone zapalenie ozębnej może przejść w zapalenie okostnej i doprowadzić do powstania ropnia podśluzówkowego. Tkanki miękkie otaczające ząb puchną, a ból jest tak silny, że pragniemy jak najszybciej pozbyć się jego źródła.

 

Leczenie kanałowe – co cię czeka w gabinecie dentystycznym?

Każdy ząb, który boli, musi być prześwietlony. Pozwoli to lekarzowi ocenić, jak duże nastąpiły uszkodzenia. Jeśli istnieje szansa uratowania go, warto zdecydować się na leczenie kanałowe, zwłaszcza że teraz można przeprowadzić je bezboleśnie, a nawet w czasie jednej wizyty. Leczenie kanałowe polega na precyzyjnym oczyszczeniu wszystkich kanałów zęba z próchnicy i zaatakowanej przez bakterie miazgi. W leczeniu tradycyjnym po otwarciu zęba wypełnia się go substancją, która niszczy miazgę, czyli żywą część zęba.

Ważne

Gdy wyleczony ząb ściemnieje

Można go rozjaśnić od środka. Najpierw do wnętrza zęba wprowadza się uszczelniacz, który uchroni przed bólem. Następnie zakłada się preparat wybielający i przykrywa go opatrunkiem (np. tzw. fleczerem).  Aby zęby nie różniły się kolorem od pozostałych zwykle potrzebne są 3-4 wizyty. Po uzyskaniu odpowiedniego odcienia bieli ząb jest plombowany. Zabieg wystarcza na 6-8 lat.

Tę czynność trzeba kilka razy powtarzać, dlatego leczenie czasem trwa wiele tygodni. Substancja zatruwa nerwy, co ma zmniejszyć ból podczas czyszczenia kanałów. Każdy z tych zabiegów można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym.
Leczenie kanałowe wykluczone jest u chorych na hemofilię, z zapaleniem wsierdzia, w przypadku niektórych chorób reumatycznych i zaburzeń psychicznych. Kobiety w ciąży powinny poradzić się ginekologa.