Szczękościsk, definiowany jest jako brak możliwości, otworzenia jamy ustnej. Spowodowane jest to nagłym, odruchowym skurczem mięśni, odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy.

Wśród tych mięsni wyróżniamy mięśnie skrzydłowe, żwacza i skroniowe. Nagły skurcz tych mięsni prowadzi do tego, iż ruchy żuchwy stają się całkowicie niemożliwe lub w dużym stopniu ograniczone. Przyczyn szczękościsku jest wiele ale głównie pochodzą one z  nieprawidłowości i zaburzeń pracy ze strony układu nerwowego.

 Szczękościsk – najczęściej wymieniane przyczyny

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn szczękościsku znajdują się:

 1. Różnego rodzaju zaburzenia i choroby ze strony układu nerwowego (głównie obwodowego)
 2. Jako powikłanie po usunięciu (ekstrakcji) zęba. Głównie dotyczy to zębów modrości (ósemek)
 3. Silnie stresujące sytuacje, zarówno te, które trwają od dłuższo czasu i ulegają nasileniu jak i wszystkie sytuacje nagłe, nieprzewidziane, szokujące. Bardzo często pacjent nie jest w stanie określić co się dzieje z jego szczęką. Odczuwa napięcie oraz ból
 4. Problemy ze stawami skroniowo- żuchwowymi, które pojawiają się na skutek różnego rodzaju urazów, wypadków ale także dotyczą osób starszych (choroby stawów w podeszłym wieku)
 5. Bruksizm, który wymaga leczenia i nie powinno się go bagatelizować.
 6. W przypadku różnego rodzaju chorób np. nowotwory, rozwijające się w jamie ustnej, choroby reumatoidalne, padaczka (do szczękościsku często dochodzi podczas napadu i wiele innych
 7. Zażywanie różnego rodzaju narkotyków
 8. Na skutek wypadku komunikacyjnego
 9. Stany zapalne o silnym zaawansowaniu
 10. Wszelkiego rodzaju infekcje, które rozwijają się w jamie ustnej (czynnik zakaźny bardzo szybko rozprzestrzenia się w jamie ustnej atakuje tkanki oraz zęby)
 11. W przypadku tężca
 12. W sytuacjach bakteryjnego zapalenia ślinianek
 13. Przy problemach z wyrzynaniem się zębów
 14. W sytuacja złego rozmieszczenia zębów na łuku zębowym
 15. Stany zapalne gardła, ze stanem ropnym
 16. Może towarzyszyć napadom histerii oraz napadu złości (bardzo często spotykane u osób nadmiernie nerwowych).                                                                                                                 Wszelkie wyżej opisane zmiany prowadzą do rozwoju stanu zapalnego w jamie ustnej. Dzieje się to za sprawą namnażających się tam bakterii. Stan zapalny może obejmować nie tylko jamę ustną i zęby ale także gardło.                                                                                                 Szczękościsk – na czym polega leczenie.                                                                                      Leczenie szczękościsku jest nieodzownie związane z przyczyna, która go wywołała. Jeśli pojawił się szczękościsk, koniecznie należy udać się do stomatologa, który oceni w jaki sposób zostanie podjęte leczenie. Jeśli przyczyną jest stres, nadpobudliwość, nerwowość konieczne jest by zmienić cos w swoim życiu, skorzystać z porady psychologa lub zakupić sobie tzw. szynę relaksacyjną. Gdy bezpośrednią przyczyną jest stan zapalny konieczne jest stosowania leków (antybiotyki). Warto podkreślić, iż szczękościsk jest stanem, który przemija. Konieczne jednak należy wiedzieć, co go spowodowało i podjąć właściwe leczenie.