Wycisk zębów często bywa dużym wyzwaniem dla stomatologów. U wielu pacjentów dyskomfort w trakcie pobierania wycisku jest tak duży, iż uniemożliwia uzyskanie optymalnego związania masy. Bywa nawet i tak, że wycisk zębów jest niemozliwy do zrealizowania..  Czy jest na to rada? Jest. Odpowiedź na problemy przynosi technologia cyfrowa.

Kłopotów z wyciskami jest znacznie więcej. Nie lada wyzwanie stanowi chociażby ich należyte przechowywanie i transport po pobraniu.

Technologia przezwyciężyła utrudnienia w pozyskiwaniu idealnych wycisków, dając dentystom innowacyjne narzędzie pracy. Jest nim tomografia komputerowa 3D. Na jej podstawie wyspecjalizowane laboratorium może  bez udziału pacjenta zdalnie stworzyć model uzębienia pacjenta i idealnie dopasować ewentualną protezę.

Prostota wykonywania wycisków cyfrowych, krótki czas uzyskania pracy końcowej i wysoka dokładność – przemawiają na korzyść nowoczesnej techniki, a różnica w porównaniu z tradycyjnymi wyciskami z każdym rokiem się powiększa.

Wycisk zębów  cyfrowy to najbliższa przyszłość stomatologii. Trudno sobie wyobrazić nowoczesny  gabinet bez takiego narzędzia w codziennym użytku, bez dostępu do tomografii komputerowej 3D.

 Wycisk zębów cyfrowy – zalety
Metoda cyfrowa w wyraźny sposób skraca czas pracy (do paru godzin w ciągu jednego dnia roboczego). Łatwiejsze są realizowane czynności: od preparacji do zacementowania końcowego uzupełnienia.

Wycisk zębów cyfrowy wspomaga:
– zarówno diagnostykę (ocenę poprawności szlifowania, zbieżności filarów, widoczności granicy preparacji, wysokości filarów do przeciwzgryzu);
– jak i archiwizację: modele przed, w trakcie i po wykonaniu pracy oraz cyfrowe modele robocze (do wykonania leczenia ortodontycznego w metodzie „alligner”).

Niedogodności wycisku analogowego
Uzyskanie negatywu pola protetycznego w technice wycisku analogowego, w oparciu o odpowiednio dobraną łyżkę wyciskową z masą wprowadzoną do jamy ustnej, wiąże się z wieloma niedogodnościami. Po związaniu materiału, wycisk jest wyjmowany, a do uzyskanego odlewu wprowadza się gips, w celu wykonania modelu gipsowego.

Warunkiem dokładnego wycisku jest:
– wierne odwzorowanie wszystkich zarysów opracowanych zębów, jak i otaczających ich tkanek miękkich, graniczących z linią preparacji;
– dokładne objęcie tkanek sąsiadujących z przyszłym uzupełnieniem protetycznym;
– pobranie wszystkich zębów w łuku i okalających je tkanek;
– brak pęcherzyków powietrznych;
–  ciągłość  i odpowiednia grubość masy;
– zachowanie odpowiedniej suchości;
– należyte przechowywanie i transport po poprawnym pobraniu.