Biżuteria na zęby – czy jest niebezpieczna dla naszego szkliwa i tkanek przyzębia?

Jeszcze nie dawno, wiele osób odczuwało lęk przed korzystaniem z pomocy stomatologa w obawie przed bólem czy innymi nieprzyjemnymi doznaniami podczas leczenia zęba czy tkanek przyzębia.

Z czasem, pacjenci (zarówno starsi jak i dzieci), przekonali się, iż wizyta u dentysty nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym (mamy bowiem znieczulenie). Statystyki pokazują, że coraz więcej osób korzysta z pomocy stomatologa i udaje się na regularne, wizyty kontrolne.

Dbamy także o swój uśmiech, nie tylko poprzez leczenie zepsutych zębów, ich dokładne szczotkowanie czy nitkowanie ale także zwracamy uwagę na barwę zębów.  Wybielanie staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Zaraz za wybielaniem, pojawił się nowy trend – biżuteria na zęby. Podobnie jak w przypadku wybielania, ozdabiane, przy pomocy różnego rodzaju biżuterii powinno, być wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Nie powinniśmy robić tego sami, czy przy pomocy osób niedoświadczonych.

Biżuteria na zęby – co o niej wiemy?
Początkowo biżuteria na zęby, widoczna była bardzo sporadycznie u największych gwiazd, z czasem zaczęła pojawiać się coraz częściej. Dziś każda osoba, może założyć sobie ozdobę/ozdoby na zęby bez względu na wiek oraz płeć.  Biżuteria na zęby to nic innego jak przyklejony do nich kryształ, który nie jest toksyczny.

Materiał (potocznie: klej) wybierany do przyklejania ozdoby na zęba nie uszkadza szkliwa ani nie niszczy tkanek przyzębia, ma bardzo podobną lub identyczną strukturę jak ten stosowany do mocowania zamków ortodontycznych w przypadku aparatów stałych.

Biżuteria na zęby – jak nosić, czy zabieg jej przyklejania i odrywania jest bezpieczny?
Decyzję o przyozdobieniu sobie zębów, najlepiej podjąć wraz ze stomatologiem. Wybór w kryształach, które znajdą się na naszym uzębieniu, ich wielkości, kolorze czy strukturze jest bardzo szeroki. Wśród najczęściej wybieranych kryształów, wymienia się między innymi: cyrkonię, szafir, rubin, diament, szmaragd czy turmalin. Ich kształt także może być różny (okrągły, owalny, trójkątny, przypominający gwiazdę, delfinka czy serduszko).

Wszystko to zależy od tego jakie fundusze chcemy przeznaczyć na biżuterię na zęby. Może być ona przymocowana do zębów górnych bądź dolnych, do tych położonych z przodu czy głębiej w jamie ustnej. Zabieg mocowania kryształków, nie boli, nie wymaga znieczulenia. Zabieg przyklejania i odklejania biżuterii nazębnej, należy wykonać w gabinecie stomatologicznym. W każdej chwili można zdjąć/ odkleić założony kryształek i zastąpić go innym. Utrzymuje się on na zębach około jednego roku.

Kiedy można założyć biżuterię nazębną?
Biżuterię nazębną, można założyć każdej osobie, która ma stałe zęby. Najlepiej by wcześniej były one naprawione, oczyszczone (z osadu bądź kamienia), nie ma konieczności ich wybielania. Kryształki, mogą być mocowane także na zębach odbudowanych protetycznie.

Cały zabieg trwa około 15 minut i jeśli jest wykonywany przez specjalistę, nie uszkadza naszych zębów (otrzymujemy gwarancję wykonanego założenia). Kryształki naklejane są na szkliwo zębów a nie wwiercane czy wkręcane. Można je także założyć na korony porcelanowe czy licówki (stosowany jest tutaj inny system wiążący) niż w odniesieniu do zębów naturalnych.

Kolczyk w zębie a uszkodzenie szkliwa

Coraz więcej osób, w różnym wieku zastanawia się nad założeniem sobie kolczyka w zębie. Zabieg ten nie jest bolesny, trwa do 20 minut, nie jest szkodliwy dla pacjenta.

Nie niszczy szkliwa, nie prowadzi do naruszenia struktury zęba. Konieczne jest jednak by zabieg założenia kolczyka wykonać w gabinecie stomatologicznym. Podczas zabiegu biżuteria przyklejana jest za pomocą specjalnego kleju do powierzchni zęba. W przypadku tej metody nie jest w zębie wiercona dziura. Zdarza się jednak tak, iż pacjent zakłada kolczyk z wywierceniem w zębie małej dziurki, przez którą ten kolczyk jest przekładany. Nie jest to jednak metoda bezpieczna i nie wygląda to estetycznie. W przypadku zdjęcia przyklejonego kolczyka na zębie nie pozostaje jakikolwiek ślad. W przypadku przewiercenia zęba, pozostaje w nim dziura.