Nie ulega wątpliwości, iż coraz więcej osób, decyduje się na wybielanie zębów. Niestety wielu pacjentów, wybiela zęby, samemu, za pomocą dostępnych materiałów wybielających w postaci past, żeli, czy plastrów. Nie powinno się jednak wybielać zębów samemu.

Gdy decydujemy się na wybielanie zębó warto skorzystać z pomocy specjalisty i przeprowadzić ten zabieg w gabinecie stomatologicznym. Pamiętajmy, iż niewłaściwe wybielanie zębów, może prowadzić do rozwoju ich nadwrażliwości, krwawień z zębów podczas szczotkowaniu, bólu dziąseł czy ich podrażnień. Warto, pamiętać także o tym, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów.

Wybielanie zębów – przeciwwskazania

Wybielanie zębów, ma na celu poprawę nie tylko ich wyglądu ale także naszego samopoczucia. Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów, powinno się udać do lekarza- stomatologa. Konieczne jest naprawienie wszelkich ubytków oraz zmian w jamie ustnej. Bardzo często przed zabiegiem wybielania, z zębów musi być ściągnięty osad oraz kamień.

Warto pamiętać o tym, iż istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów, wśród nich wymienia się najczęściej:

 

 • zbyt młody wiek pacjenta, najczęściej przed 18tym rokiem życia (decyzję podejmuje stomatolog)
 • nadwrażliwość zębów
 • nadwrażliwość dziąseł
 • stany zapalne dziąseł
 • nie wyleczone zęby (np. z próchnicą czy innymi uszkodzeniami)
 • niewłaściwą higienę jamy ustnej
 • ciążę
 • karmienie dziecka po porodzie
 • alergie, które mogą się pojawić na środki wybielające
 • przyjmowanie niektórych leków
 • długotrwałe, ciągłe palenie tytoniu
 • osoby chore na pewne choroby, nie powinny także wybielać zębów

 

Decyzję, o możliwości bądź jej braku pacjent, powinien podjąć w obecności stomatologa. W przypadku gdy istnieją jakieś przeciwwskazania do wybielania zębów, z zabiegu powinniśmy zrezygnować.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Każdy z nas marzy o idealnie białym, hollywoodzkim uśmiechu. Jest to bez wątpienia podstawa estetycznego wyglądu. Jednak zabiegi dentystyczne tego rodzaju są za zwyczaj dosyć drogie, a także trzeba je wielokrotnie powtarzać, aby efekt utrzymał się na dłużej.

Wiele osób coraz częściej sięga po domowe alternatywy, które przy systematyczności stosowania również mogą przynieść niemałe rezultaty. Co może powodować jednak, że nasze zęby z biegiem lat stają się coraz bardziej żółte?

Najpopularniejszym czynnikiem wpływającym na stan naszych zębów jest palenie wyrobów tytoniowych, picie kawy i mocnej herbaty. Dzieje się tak, ponieważ osad pochodzący z tych produktów osiada na płytce nazębnej. Również przez zażywane w przeszłości antybiotyki możemy  dzisiaj mieć problem żółtych zębów. Trzeba jednak uważać, ponieważ domowe wybielanie zębów może  negatywnie wpływać na szkliwo zębów.

Soda oczyszczona
Jest bardzo popularnym sposobem wybielania zębów, ponieważ soda ma odczyn zasadowy – hamuje rozwój bakterii. Ma także działanie oczyszczające.  Daje krótkoterminowe korzyści.
Sól kuchenna
Działa podobnie jak soda oczyszczona, jednak ma właściwości zakwaszające, dlatego jej użycie jest szczególnie szkodliwe dla naszego szkliwa.
Sok z cytryny
Cytryna znana jest ze swych rozjaśniających właściwości również w innych aspektach pielęgnacji ciała. Codzienne wcieranie jej w zęby faktycznie poprawia ich koloryt na dosyć długi czas.
Węgiel
kolejnym sposobem na pozbycie się żółtawego koloru z zębów jest stosowanie węgla leczniczego. Zakupione tabletki rozciera się na powierzchni zębów i delikatnie szoruje szczoteczką. Jest to metoda stosunkowo tania i skuteczna. Jednak kryształki węgla rysują szkliwo, dlatego ich stosowanie nie może być długotrwale stosowane.
Domowych sposobów jest wiele. Niekiedy jednak mogą nie działać ze względu na strukturę naszych zębów. Odcień zębiny to bardzo indywidualna sprawa. Zależy on przede wszystkim od równowagi między przeziernością szkliwa, a nasyceniem barwy zębiny.

Zalecamy, aby zawsze należy zasięgnąc rady stomatologa przed zastosowaniem powyższych metod.