Zęby mleczne towarzyszą nam w rozwoju tylko przez krótki ułamek życia, dlatego często zdarza się, że są traktowane po macoszemu. Tymczasem zdrowe mleczaki to zdrowe zęby stałe, dlatego już od najmłodszych lat warto dbać o prawidłowe uzębienie i regularnie kontrolować je podczas wizyt stomatologicznych.

Objawy i przebieg

Zęby mleczne pojawiają się już  w pierwszym roku życia dziecka, a ich wyrzynaniu często towarzyszą przykre dolegliwości, jak:

 • stany podgorączkowe,
 • nadmierna płaczliwość,
 • ślinotok,
 • a nawet przejściowe dolegliwości pokarmowe.
 • Przed ukończeniem trzeciego roku życia dziecko posiada już zwykle pełen komplet mleczaków.

  Kiedy udać się do lekarza

  Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już w okresie wyrzynania się pierwszych ząbków. Dzięki niej uzyskamy cenne informacje na temat odpowiedniej do wieku pielęgnacji zębów, profilaktyki próchnicy oraz zapobieganiu ewentualnym wadom zgryzu.

  Zęby mleczne – leczenie

  Dbanie o zęby mleczne dziecka zaczyna się już w ciąży. Prawidłowa dieta przyszłej mamy, która zawiera odpowiednie ilości białka, wapnia oraz witaminy D3 sprzyja kształtowaniu się zawiązków zębowych w życiu płodowym.

  Po urodzeniu ważne jest oswajanie niemowlaka z manipulacjami w okolicy dziąseł – zwilżanie ich nasączonym wacikiem, a po pojawieniu się pierwszych zębów mycie ich silikonowymi szczoteczkami przeznaczonymi do tego celu.

  Bardzo ważne jest też przestrzeganie zasad higieny i wyleczenie uzębienia u opiekunów malucha, gdyż próchnica jest powodowana przez bakterie, które łatwo mogą przenosić się w bezpośrednim kontakcie. Bardzo często niezbędna okazuje się diagnostyka RTG. Cyfrowy rentgen panoramiczny zębów pomaga lekarzowi rozwiać wszystkie wątpliwości, a minimalna dawka promieniowania nie stanowi dla dziecka żadnego zagrożenia. Takim sprzętem dysponuje nasz gabinet Rentgen Na Dworcu.