Wizyta u dentysty, gabinet stomatologiczny – na samą myśl o tym miejscu u wielu z nas przechodzą ciarki… Boimy się bólu, który kojarzy się nam z tym miejscem, a przecież można go łatwo uniknąć,  kiedy będziemy regularnie chodzić na wizyty kontrolne.

Wizyta u dentysty u niektórych z nas wzbudza paniczny lęk zwany dentofobią. Dentofobia powoduje, że zgłaszamy się do niego kiedy jest to naprawdę konieczne,  a nie aby skontrolować stan jamy ustnej. Takie postępowanie jest paradoksalne, bo to właśnie podczas zabiegów ratujących nasze zęby jesteśmy narażeni na ból, a nie podczas kontroli, która pozwala zawczasu tego leczenia uniknąć.

Często strach jest wynikiem przykrych doznań z naszego dzieciństwa kiedy technika i wyposażenie stomatologiczne miało się nijak do dzisiejszych standardów Nowoczesne gabinety są znacznie bardziej przyjazne środowisku, z kwiatami w poczekalni, obrazach na ścianach, przyjemnej okolicy i recepcji z uprzejmym personelem. Oczywiście, wciąż są obecne zapachy i dźwięki chirurgii stomatologicznej, ale te są mniej widoczne niż kiedyś z instrumentami ukryte przed wzrokiem i muzyka odtwarzaną. w tle.

Wizyta u dentysty może być teraz całkowicie bezbolesna. Coraz częściej dentyści są wyposażeni w tzw “dental wand” (komputerowy system wtryskowy, który wygląda jak długopis i wykonuje znieczulenie bardzo powoli, więc jest bezbolesne), jest to dobre rozwiązanie  dla wszystkich osób, które także boją się igieł. Może również być stosowany żel znieczulający dziąsła przed tradycyjnym zastrzykiem,  aby nie czuć ukłucia. I co najważniejsze często wystarczy tylko jedna wizyta.

Nie straszmy dzieci stomatologiem niczym potworem spod łóżka, gdy nie chce umyć zębów lub zapycha się słodyczami, to najgorszy błąd. jaki możemy zrobić powodując u nich lęki Maluchy powinny rozpocząć przygodę w gabinecie dentystycznym od miłych wrażeń, gdy mają jeszcze zdrowe zęby, Wizyta u dentysty powinna im sie kojarzyć z fajną przygodą i miłymi wrażeniami. Zabierajmy je ze sobą,  niech oswoją się z otoczeniem, niech mają możliwość spokojnego obejrzenia wszystkiego wokół. Być może na swoją pierwsza wizytę same pójdą z chęcią.

Lek przed dentystą to bardzo droga fobia, zaniedbywane zębów może doprowadzić do stanu, kiedy będziemy musieli poddać się drogiemu i długiemu leczeniu, bądź zastosowaniu protetyki, a tych kosztów można uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie.