Zdjęcie RTG panoramiczne, ortopantomogram, pantomogram, zdjęcie pantomograficzne – zdjęcie RTG panoramiczne  szczęki i żuchwy, do wykonania którego używany jest ortopantomograf. Jest to zdjęcie przeglądowe przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających takich jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Wykonanie pantomogramu jest bezbolesne i trwa około kilkunastu sekund.

Zdjęcie RTG panoramiczne jest zdjęciem warstwowym, co powoduje, że niektóre struktury (np. kanał żuchwy) mogą nie być uwidocznione na zdjęciu, jeśli nie znajdowały się w okolicy warstwy badanej przez ortopantomograf. Przykładem może być zatoka szczękowa, której zachyłek zębodołowy widać na zdjęciu, a nie przebieg całego dna. Wady tej nie posiadają zdjęcia sumacyjne i tomografia komputerowa 3D.

Zdjęcie RTG panoramiczne może wykryć wiele nieprawidłowości, jak np. próchnica, zmiany okołowierzchołkowe, zęby zatrzymane, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo. Ze względu jednak na ogólny obraz czasami wymagany jest  dodatkowo rentgen punktowy zęba  podejrzanej okolicy. Zdjęcie RTG panoramiczne daje również pogląd na stan kośćca w przypadku planowania zabiegu wszczepiania implantów zębowych – jednak w tym wypadku konieczna jest tomografia komputerowa 3D.

Wiele gabinetów korzysta z pantomografów cyfrowych, które emitują bardzo niską dawkę promieniowania, o wiele bezpieczniejszą w porównaniu tradycyjną radiografią. Takim sprzętem firmy Ajat/Fona dysponuje Rentgen na Dworcu. Jest to w tej chwili najbardziej nowoczesna aparatura w Bielsku – Białej i na całym Podbeskidziu.

Ortopantomogram powinien być wykonywany okresowo w celu kontroli stanu wyżej wymienionych elementów narządu żucia.