Rentgen zębów i diagnostyka stomatologiczna – co to jest ?

Diagnostyka stomatologiczna ma na celu rozpoznanie chorób jamy ustnej u pacjenta i objęcie go odpowiednim sposobem leczenia.

Jakie badania prowadzone są w diagnostyce stomatologicznej?

W celu rozpoznania chorób jamy ustnej u pacjenta przeprowadzane są następujące czynności:

  • badanie radiologiczne ogólnie znane pod nazwą rentgen zębów obejmujące: zdjęcie rtg punktowe zębów, cyfrowe zdjęcie RTG panoramiczne oraz tomografię stożkową 3D,
  • wywiad z pacjentem
  • badanie przyzębia i tkanek twardych zęba,
  • badanie stanu dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej,
  • badanie węzłów chłonnych,
  • badania stawów skroniowo-żuchwowych,

Co ma na celu diagnostyka stomatologiczna i rentgen zębów?

Diagnostyka stomatologiczna ma na celu wykrycie wszelkich niepokojących stanów nie tylko tych wymagających pomocy lekarza dentysty, ale także w razie konieczności skierowanie pacjenta do specjalisty. Stąd tak ważne jest wykonanie prawidłowego zdjęcia RTG. Gabinet Rentgen Na Dworcu posiada na stanie cyfrowy ortopantomogram z przystawką cefalometryczną, radiowizjografię oraz stożkowy tomograf  komputerowy. Cały nasz sprzęt jest wyprodukowany przez firmę Ajat/Fona. Dzięki tej aparaturze każdy rentgen zębów wykonany w naszej Pracowni spełnia najwyższe europejskie standardy.

Czym różni się tradycyjny rentgen zębów od tomografii stożkowej 3D?

Tradycyjne zdjęcia RTG są płaskie, chociaż obrazują trójwymiarowe struktury. Dzięki urządzeniu FONA Xpan 3D możliwe jest wykonanie zdjęcia szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok w technologii 3D. Dzięki temu dentysta, stosując specjalistyczne oprogramowanie, jest w stanie szybko i precyzyjnie, w trzech wymiarach określić pozycję zębów, strukturę kości i co ważne może dokonywać dokładnych pomiarów. Pozwala to na zdiagnozowanie problemów oraz wybór optymalnej metody leczenia. Analiza obrazów trójwymiarowych zmniejsza w wielu przypadkach ryzyko powikłań w przypadku leczenia implantologicznego, chirurgicznego i endodontycznego. Dodatkowo dzięki oprogramowaniu Oris Win można precyzyjnie zaplanować leczenie implantologiczne i wykonać szablon chirurgiczny pozwalający na umieszczenie implantu idealnie w zaplanowanej pozycji.

Kiedy należy zgłosić się na wizytę kontrolną (przegląd)?

Wizyty kontrolne powinny odbywać się regularnie raz na pół roku. W razie potrzeby wizyty powinny odbywać się częściej. Dotyczy to pacjentów z bardzo szybko postępującą próchnicą (taką grupą są dzieci) oraz pacjentów za skłonnością do szybkiego osadzania się kamienia nazębnego. Jeżeli pacjent odczuwa jakiekolwiek dolegliwości powinien skonsultować się z lekarzem bezzwłocznie. W przypadku zbyt długiej zwłoki może się bowiem narazić na większe komplikacje i niestety wyższe koszty leczenia.