Szkliwo zębów – co powinniśmy wiedzieć

Szkliwo zębów to tkanka pokrywająca zębinę w obrębie korony zęba. Zbudowane jest w około 98% z kryształów dwuhydroksyapatytu (związek nieorganiczny) co powoduje, że jest bardzo trwałe. Pozostałe 2% stanowi woda wraz ze związkami organicznymi. Szkliwo zaliczane jest do najtrwalszej tkanki organizmu. Chroni przed kwaśnymi, słodkimi, słonymi, zimnymi oraz gorącymi pokarmami. Niestety szkliwo nie jest wieczne – zużywa się oraz starzeje.
W naszej codziennej diecie obecne są pokarmy oraz napoje, które prowadzą do uszkodzenia szkliwa. Przyczynia się do tego także niewłaściwa higiena jamy ustnej (nieprawidłowe szczotkowanie zębów, używanie mocnych past wybielających oraz niewłaściwej szczoteczki do zębów). Zniszczone szkliwo staje się cieńsze, co może prowadzić do odczuwania bólu np. podczas picia zimnych napojów. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa.

Objawy i przebieg

Szkliwo zębów – czynniki prowadzące do jego uszkodzenia

Każdego dnia spożywamy różne pokarmy oraz napoje, które mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa. Zniszczone szkliwo staje się cieńsze oraz wrażliwsze szczególnie w okolicach szyjki zębowej. Szczególnie niebezpieczne dla naszego szkliwa są substancje kwaśne (ich pH, zawarte jest pomiędzy 1 i 6). Wnikają one w składniki mineralne zęba i prowadzą do jego osłabienia. Zęby stają się matowe i tracą swój naturalny połysk.
Do innych przyczyn uszkodzenia szkliwa zalicza się:

  • zbyt rzadkie mycie zębów,
  • nie mycie zębów,
  • używanie mocnych płynów, past do wybielania zębów,
  • szczotkowanie zębów nieodpowiednią szczoteczką,
  • używanie zużytej szczoteczki,
  • mycie zębów w niewłaściwym kierunku,
  • stosowanie szczoteczek z bardzo twardym włosem.

Jeśli chcemy by nasze szkliwo było mocne powinniśmy w sposób właściwy dbać o higienę jamy ustnej oraz ograniczyć spożywanie kwaśnych produktów. Ważne jest to, by po każdym zjedzonym pokarmie przepłukać usta wodą (zneutralizuje ona np. kwasowość w naszych ustach). Zęby należy szczotkować ruchami pionowymi a nie poziomymi. Nie należy używać silnych past wybielających. Jeśli planujemy zabieg wybielania zębów należy go wykonać w gabinecie stomatologicznym.