Próchnica zębów to naprawdę problem

Dbanie o zęby wpływa korzystnie na stan zdrowia człowieka. Najczęściej do stomatologa zgłaszamy się z problemem próchnicy zębów – dotyczy to osób w każdym wieku, a coraz częściej spotykane jest u dzieci. Przyczyn próchnicy jest bardzo wiele – od niewłaściwej higieny całej jamy ustnej po spożywanie dużej ilości cukrów. Niestety nie wszyscy wiedzą, że do rozwoju próchnicy przyczynia się w dużym stopniu dieta.
Warto pamiętać o tym, że za wyjątkiem stosowania odpowiedniej diety, należy regularnie i dokładnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej a także chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa.

Próchnica zębów – objawy i przebieg

Dla wielu osób dbanie o zęby to po prostu ich codzienne mycie, jednak to nie uchroni nas przed próchnicą, która zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Próchniza zębów rozwija się przez bakterie bytujące w naszej jamie ustnej, węglowodany proste (obecne w cukrze oraz produktach mącznych) i niewłaściwą higienę jamy ustnej lub jej brak. Niewłaściwa dieta – ta zawierająca duże ilości węglowodanów, doprowadza do tworzenia się kwasów silnie obniżających pH płytki nazębnej, co w konsekwencji sprzyja rozwojowi bakterii. W ten oto sposób powstaje próchnica zębów.

Dieta, która pozwoli nam uchronić się przed próchnicą powinna być bardzo zróżnicowana. Nie polega ona na tym by nie jeść w ogóle węglowodanów, ale by ich spożycie było odpowiednie. Próchnica zębów powstaje wskutek spożywania takich pokarmów jak słodycze i produkty wysokoprzetworzone. Warto ograniczyć spożywanie tych pokarmów.

Produktami zapobiegającymi rozwojowi próchnicy, które powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie są: ryby, kakao, mięso, jaja, mleko i jego przetwory, herbata zielona, gorzka czekolada oraz świeże owoce i warzywa. Białko zaliczane jest do jednego z najważniejszych składników zapobiegających powstawaniu próchnicy nazębnej, podobnie jak witaminy z grupy B.

Warto pamiętać o tym, że zęby potrzebują także wapnia, potasu oraz fosforu. Gdy do naszego orgaznimu dostarczane będą zbilansowane posiłki, stanie się on silny i zdrowy podobnie jak nasze zęby.

W sytuacji, kiedy próchnica zębów zostanie zdiagnozowana przez lekarza stomatologa, w procesie leczenia niezbędny okazuje się rentgen panoramiczny zębów. Na jego podstawie lekarz morze ocenić zakres próchnicy i możliwości jej leczenia. Takim sprzętem RTG dysponuje Rentgen Na Dworcu.