Złamany ząb u naszego dziecka…Jak mu pomóc?
Zdarzają się sytuacje, iż dziecko podczas zabawy (zderzenie z drugim dzieckiem lub z jakimś przedmiotem), upadku, podczas bójek, ćwiczeń, sportów i inne w domu, na spacerze lub przedszkolu wybije sobie lub złamie ząb stały.
W przypadku, gdyby to był ząb mleczny rodzice z cała pewnością nie wpadliby w taką panikę jak w przypadku zęba stałego, którego nie zastąpi kolejny. Jeśli zachowamy spokój i będziemy przestrzegać pewnych zasad istnieje możliwość uratowania takiego zęba (choć niestety nie zawsze).  Nie ulega wątpliwości, iż rodzice oraz opiekunowie dzieci nie wiedzą co należy zrobić w takiej sytuacji, w związku z tym konieczne jest by ich o tym informować. Ważną kwestią jest, aby złamany ząb został odpowiednio zabezpieczony, potrzebna jest  natychmiastowa wizyta u stomatologa.
Co zrobić gdy dziecko wskutek zabawy będzie mieć złamany ząb stały?
Bardzo ważną rolę w przypadku wybitego bądź ułamanego zęba stałego odgrywa odpowiednie zabezpieczenie w płynie (w mleku, soli fizjologicznej bądź w płynie od przechowywania soczewek kontaktowych) całego zęba lub jego fragmentu.
Pamiętajmy, by nie umieszczać zęba np. w wodzie utlenionej lub w alkoholu. Konieczna jest także szybka wizyta u dentysty. Nie należy czekać aż dziecko wróci z przedszkola do domu bądź umawiać się na wizytę kolejnego dnia. W przypadku ukruszonego zęba, istnieje możliwość przyklejenia znalezionego fragmentu (naturalnego, własnego zęba) co jest lepsze niż odbudowywanie zęba ze sztucznych materiałów. Oczywiście tego typu zabieg jest z pewnością tańszy i szybszy aniżeli przyklejenie czy uzupełnienie ukruszonego zęba sztucznym komponentem. Oczywiście nie zapominajmy o tym, iż w przypadku zębów bardzo ważną rolę odgrywa efekt końcowy (estetyczny), zwłaszcza w przypadku dzieci.
W przypadku gdy ząb zostanie wybity, nie wolno dotykać korzenia i koniecznie trzeba zanurzyć go po bieżącą wodą. Po czym najlepiej umieścić go z powrotem w zębodole (jeśli jest to możliwe). Zdarzają się sytuacje, że może dojść do uszkodzenia zębodołu, co wiąże się z faktem, iż umieszczenie w nim zęba będzie niemożliwe. Koniecznie należy włożyć cały ząb do soli fizjologicznej lub mleka. Nie wolno zęba zostawiać na suchej ściereczce, w czystej wodzie lub w alkoholu – zmniejsza to szansę na replantację. Do dentysty należy udać się jak najszybciej (do jednej godziny) od wybicia zęba.
W przypadku dzieci zębami stałymi, które są najczęściej wybijane lub wykruszane są jedynki oraz dwójki, choć zdarza się, iż dotyczy to trójek. Nie wolno lekceważyć takiej sytuacji, gdyż zęby te nie odrosną i nie odbudują się same. Bardzo ważna role odgrywa także wygląd estetyczny jamy ustej dziecka. Złamany ząb wymaga interwencji stomatologa w każdym przypadku. Z reguły lekarz zleca najpierw rentgen panoramiczny zebów. Badanie takie jest całkowicie bezbolesne. Na radiogramie lekarz stomatolog może dokładnie obejrzeć złamany ząb. Rentgen panoramiczny zębów, niezbędny w takiej sytuacji, mozna wykonać w naszej Pracowni Rentgen Na Dworcu.