Złamany ząb – czyli mamy problem.

W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zęba lub zębów, które mogą zdarzyć się nam każdego dnia, koniecznie należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. W większości przypadków istnieje możliwość uratowania złamanego zęba, zdarzają się przypadki, iż złamany ząb musi zostać usunięty.

Wszystko zależy od stanu zęba, korzenia oraz dziąsła (zdarza się, iż może stać się ono czarne). Zabieg wykonywany jest  w znieczuleniu miejscowym zatem pacjent nie odczuwa bólu.

Stomatolog po dokładnym obejrzeniu stanu pozostałego zęba, i wykonaniu  zdjęcia RTG pantomograficznego, podejmie decyzję o tym, jak leczyć złamany ząb. Zdjęcie pantomograficzne zębów, znane również pod nazwą rentgen panoramiczny zębów jest często niezbędne w takiej sytuacji. Rentgen zębów panoramiczny w wersji cyfrowej doskonale obrazuje złamany ząb. Takim sprzetem dysponuje Rentgen na Dworcu.

Leczenie stomatologiczne złamanego zęba z ciemnym dziąsłem

Złamany ząb w zależności od wielkości urazu wymaga różnorodnego leczenia, złamany ząb wymaga z reguły  leczenia kanałowego (w sytuacji gdy doszło do odsłonięcia miazgi), gdzie po zakończeniu leczenia stosowany jest wkład koronowo- korzeniowy oraz korona protetyczna.

Niekiedy złamany ząb jednak takiego  leczenia nie wymaga. Wtedy stosowana jest porcelanowa korona protetyczna lub licówka. Jest to oczywiście zależne od rozległości uszkodzenia. Zdarza się tak, iż na skutek złamania zęba, bardzo blisko dziąsła dochodzi do krwawienia z niego.

Dziąsło może także przyjmować charakterystyczne ciemne zabarwienie. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa.
Znane są nie tyko duże, widoczne złamania zęba ale także mikropęknięcia (najczęściej stosowane jest polerowanie), małe i średnie uszkodzenia zęba (zakładana jest korona porcelanowa lub ząb jest odbudowywany za pomocą komponenta) i inne.