Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to sztuczne elementy, zakładane w celu uzupełnienia panujących w uzębieniu ubytków. Może to dotyczyć jednego ubytku (zęba) bądź kilku. Decyzję o założeniu implantu zębowego podejmuje ostatecznie lekarz- nie każda bowiem osoba kwalifikuje się do tego zabiegu.

 Implanty zębowe – jak ich unikać powikłań po ich założeniu?

Ilość implantów oraz materiał z którego są wykonane zależy od wielu aspektów w tym stanu finansowego pacjenta, stanu pozostałego uzębienia czy kondycji dziąseł.

Implanty zębowe są coraz częściej wybierane przez osoby mające braki w uzębieniu (na skutek urazu, wypadku, choroby zębów czy dziąseł). Pamiętajmy, iż implanty zębowe to sztuczne ciało wszczepione w organizm i nie zawsze muszą zostać przez nie zaakceptowane. Należy także przestrzegać wszelkich zasad ustalonych przez lekarza jeśli nie chcemy by doszło do jakiś problemów czy komplikacji.

Wszczepienie implantu nie jest procesem łatwym i wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Jest to szczególnie trudne u osób, które przez długi czas nie miały zęba lub zębów i nagle zdecydowały się na implant.

Sytuacja opisana powyżej powoduje zanik tkanki kostnej i ograniczenia związane z wszczepieniem implantu zębowego, problem z jego przyjęciem się oraz różne powikłania. Kluczową rolą u pacjentów, którzy chcą sobie wszczepić implanty zębowe odgrywa prawidłowe odżywianie (właściwie dopasowana dieta), ogólny stan zdrowia, unikanie wszelkiego rodzaju używek (alkohol, papierosy) oraz zażywane leki.

Brak przestrzegania wyżej wymienionych zasad może sprawić, że prganim odzuci implanty zębowe. Osoby, które nie podejmują próby rzucenia palenia papierosów czy odstawienia alkoholu w okresie przygotowań do wszczepienia implantu i zaraz po wykonaniu zabiegu bardzo często nie są brane pod uwagę do zabiegu.
Pamiętajmy, iż wszelkie ingerencje w nasze ciało są dla nas niebezpieczne więc koniecznie należy stosować się do zasad wyznaczonych przez lekarza.

Uzupełnienia protetyczne, które wykonywane są na implantach dzieli się na dwa rodzaje i są to:

  • uzupełniania stałe, najbardziej zbliżone do uzębienia naturalnego, pozostałego w jamie ustnej
  • uzupełniania ruchome, są bardzo wygodne i możliwe do wykonania na 2 do 3 implantach

Protezy, które są na stałe przykręcone do implantów wyglądem są prawie identyczne jak naturalne uzębienie. W przypadku braku pojedynczych zębów (zabieg uzupełnienia na implantach trwa do trzech godzin) w sytuacji, gdy brakuje większej ilości zębów (czas zabiegu jest dłuży, nawet do 36 godzin). Zdarza się tak, iż pacjentowi zakłada się tzw. uzupełnienia protetyczne tymczasowe (przy implantach ostatecznych).

Pamiętajmy równocześnie, że niezbędnym badaniem diagnostycznym, na podstawie którego lekarz zakłada implanty zębowe, jest tomografia komputerowa 3D. Lekarz może obejrzeć szczękę i żuchwę pacjenta na ekranie komputera w trzech wymiarach, pomierzyć grubość kości i zaplanować leczenie tak, aby dało najlepsze efekty.