Martwy ząb –  czesto przypominamy sobie o nim  w sytuacji,  gdy już doszło w zębie do obumarcia tkanki znajdującej się w jego wnętrzu (tzw. miazga). Miazga zęba wykazuje bardzo bogate unaczynienie oraz ukrwienie, wyróżniamy dwa rodzaje miazgi w zależności od położenia: korzeniową oraz koronową. Pełni ona funkcję odżywczą, twórczo- odtwórcza, obronną oraz czuciową (odpowiada za rejestrowanie bólu w zależności od bodźca oraz jego lokalizacji).

Martwy ząb na skutek utraty miazgi jest pusty w środku co niestety w warunkach fizjologicznych stanowi duży problem. W większości przypadków martwy ząb musi  zostać wypełniony specjalnym materiałem stomatologicznym.

Przyczyny obumierania miazgi w zębie

Miazga zębowa może obumrzeć z wielu różnych powodów, wymienia się tutaj między innymi urazy(uderzenia, upadki) gdzie początkowo ząb nie daje jakichkolwiek objawów po czym pojawia się nagły ból oraz silne reakcje na zimno, ciepło czy powietrze. Dopiero wtedy najczęściej pacjent trafia do stomatologa. Do obumarcia miazgi zębowej może dojść także w bardzo zaawansowanej próchnicy, która spowodowana jest silnym nagromadzeniem i namnożeniem się bakterii beztlenowych.

Bakterie początkowo atakują ząb,  po czym przedostają się do miazgi, zakażają ja i prowadzą do jej obumarcia. Wielu pacjentów odczuwa wtedy delikatny ból, ale stosuje leki w celu jego uśmierzenia, zamiast pójść na kontrolę stomatologiczną. Ząb z czasem robi się ciemniejszy a ból ustępuje. Jednak bardzo często jest tak, iż ból powraca i to z ogromną siłą a do tego towarzyszy mu opuchlizna. Świadczy to o tym, że bakterie ze wnętrza zęba zaatakowały tkanki okołowierzchniowe co wywołało rozległe zapalenie. Bardzo często pojawia się tam także ropień oraz inne groźne zmiany, które nie są widoczne, nie dają objawów a widoczne są dopiero po wykonaniu specjalistycznego zdjęcia RTG. Takim zdjęciem jest rentgen punktowy zęba lub też zdjęcie RTG panoramiczne. Preferowana jest obecnie, ze względu na jakość, aparatura cyfrowa, którą dysponuje nasz gabinet Rentgen Na Dworcu.

Nie powinno się czekać z wizytą do dentysty gdy czujemy, iż coś dzieje się z naszym zębem, a już zwłaszcza w sytuacji,  gdy martwy ząb naprzemiennie boli i przestaje boleć,  oraz zmienia zabarwienie. Pamiętajmy o tym by nie zwlekać z wizytą u stomatologa,  bo być może,  gdy udamy się do niego za późno – martwy ząb  będzie już nie do uratowania..

Martwy ząb – leczenie

W przypadku martwego zęba pojawiają się dwa rozwiązania, musi on zostać usunięt,  gdyż nie ma możliwości wyleczenia go,  bądź też istnieje szansa uratowania go. Aby martwy ząb został uratowany, konieczne jest jak najszybsze leczenie kanałowe zęba i jego odbudowa. Wtedy nawet martwy ząb może służyć bardzo dobrze przez całe nasze życie. Nie będziemy odczuwali bólu i dyskomfortu, a w przypadku gdy będzie nam przeszkadzało przebarwienie zęba, możemy spróbować go wybielić (jeśli ząb będzie się do tego kwalifikował) po konsultacji z dentystą,  bądź można zastosować licówkę, która poprawi jego kształt oraz wielkość.

Nie bójmy się korzystać z porad u stomatologa oraz regularnych wizyt kontrolnych, mogą nas one uchronić przed utratą zęba oraz bólem.