Co to jest implant zęba  ?

Implant zęba to inaczej sztuczny korzeń, który wykonany jest z np. tytanu a swymi rozmiarami przypomina korzeń naturalny. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest dostawienie (umieszczenie) korony (sztucznego zęba). Stosowane są one w przypadku ubytków zęba lub większej ilości zębów naturalnych.

  Jaki powinien być implant zęba  ?
Przed podjęciem decyzji o zabiegu założenia implantu zębowego/ -ych konieczne należy wybrać, dobrego, doświadczonego stomatologa. Implant ęba powinien być bardzo trwały, nie wyróżniać się spośród innych zębów (naturalnych), mieć odpowiedni dobraną barwę a co ważne powinien pełnić jak najlepiej swoją funkcję.

Warto także zwrócić uwagę na wygląd zewnętrzny implantu już po założeniu (jego kształt, grubość itp.), gdyż implant zęba powinien być  jak najbardziej zbliżony do wyglądu zębów znajdujących się obok. Implant zęba nie powinien się wyróżniać.

 Jak się  zaklada implant zęba   ?
Proces zakładania implantu zębowego nie jest prosty, wymaga interwencji chirurgicznych oraz długotrwałej, dokładnej i skrupulatnej pracy stomatologa.
Przed założeniem implantu, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG, które zobrazuje jak wygląda kość i czy jej grubość, struktura i stan są wystarczające do założenia implantu. Najlepiej spełnia to zadanie Tomografia Komputerowa 3D (CBCT). Po wykonaniu Tomografii komputerowej 3D lekarz podejmie decyzje czy zabieg zostanie wykonany.
Jeśli decyzja będzie pomyślna, pacjentowi zostanie podane znieczulenie miejscowe, rzadko jest to znieczulenie całkowite. Pierwszy etap to wywiercenie w kości otworu, w który będzie wkręcony implant zęba. Zabieg ten wykonuje chirurg stomatologiczny. Chirurg po upewnieniu się, iż zabieg został przeprowadzony prawidłowo, zaszywa ranę. Proces gojenia trwa od trzech do sześciu miesięcy i  zależu od tego, jak implant zęba umiejscowiony jest w szczęce lub żuchwie.
W kolejnym etapie, który następuje po wygojeniu się rany stomatolog odsłania implant zęba i wkręca tzw. śrubę gojącą. Po tym konieczny jest proces regeneracji trwający do 14 dni.
Ostatnim etapem zabiegu zakładania implantu jest pobranie wycisków a następnie zamocowanie sztucznego zęba. Dobierany jest on do zębów obecnych w jamie ustnej.

Kiedy udać się do lekarza

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów po zakończeniu zabiegu zakładania implantu zębowego, koniecznie należy skontaktować się ze stomatologiem.