Usunięcie zęba podczas ciąży- jest to temat zawsze aktualny.

Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują, że dziąsła stają się wrażliwe, puchną, często krwawią i są bardziej narażone na występowanie próchnicy.

Ciąża nie jest chorobą ale specjalistyczne zabiegi powinny być wykonywane tylko, gdy konieczne jest usunięcie zęba. Wszelkie planowe zabiegi powinny być odroczone w pierwszym bądź trzecim trymestrze ciąży. Usunięcie zęba w pierwszym i ostatnim trymestrze jest niewskazane dla ciężarnej, która powinna unikać usuwania zębów, jeśli jest to możliwe. Powinno unikać się także rozległych zabiegów chirurgicznych do momentu narodzin dziecka.

Jeżeli zakażenie zęba nie może zostać wyleczone, usuniecie zęba jest konieczne, gdyż dziecko nie może być narażone na działanie szkodliwych czynników. W normalnej sytuacji unika się tego rodzaju zabiegów podczas ciąży. Jeżeli jednak pacjentka odczuwa ciągły ból, który powoduje stres i jest szkodliwy dla dziecka, wtedy lekarze zalecają usunięcie zęba. W dzisiejszych czasach zabieg nie jest bolesny, ponieważ używa się różnego rodzaju znieczuleń.

Ginekolodzy zezwalają na użycie zmniejszonej dawki substancji znieczulającej w przypadku odczuwania silnego bólu przez kobietę w ciąży.

Z reguły usuniecie zęba poprzedza diagnostyka RTG. Przed wykonaniem rentgena panoramicznego zębów lub zdjęcia punktowego pojedynczego zęba konieczne jest założenie specjalnego fartucha ochronnego z gumy ołowiowej dla ochrony przed dawką promieniowania. Oczywiście współczesny sprzęt cyfrowy, który posiada nasza pracownia, emituje minimalną dawkę promieniowania.