Dawka promieniowania RTG a rentgen zębów.

 Przed badaniem RTG zęba każdy Pacjent zadaje sobie pytanie : czy wykonywanie zdjęć rtg nie jest niebezpieczne dla mojego zdrowia?
Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie przytoczę kilka faktów. Przeciętna dawka przy wykonywaniu małego zdjęcia zęba na kliszy wynosi od 1,6 do 9 mikrosievertów. Dla porównania zdjęcie klatki piersiowej to 100 μSv, zdjęcie jamy brzusznej 560 μSv, badanie urograficzne 3500 μSv. Zwykły telewizor rocznie emituje dawkę około 100μSv.

Ta dawka promieniowania RTG dotyczy sprzętu analogowego. Sprzęt cyfrowy w naszej pracowni emituje o wiele mniej promieniowania RTG.

Dawka dla zdjęcia zęba odpowiada 0,2 do 0,6 dnia narażenia na wszystkie źródła promieniowania jonizującego. To znaczy, że gdyby zrobić w ciągu roku 608 do 1825 zdjęć zębów ich łączna dawka promieniowania RTG odpowiadałaby tej, jaką każdy z nas średnio otrzymuje w ciągu roku z wszystkich źródeł razem wziętych (łącznie z prom. kosmicznym).

Zatem dawka promieniowania rtg  niezbędna do otrzymania zdjęcia zęba jest bardzo niska i nie powinno to wzbudzać niepokoju u pacjenta.

Zdjęcia są wykonywane w celach diagnostycznych np. podczas leczenia kanałowego i stanowią bardzo ważny element terapii.  Nieprawidłowe leczenie kanałowe z powodu unikania wykonywania zdjęć rtg jest na pewno znacznie gorszym rozwiązaniem dla pacjenta niż zrobienie kilku dodatkowych zdjęć.

W naszej pracowni stosujmy radiografię cyfrową. Jest to metoda w której zdjęcia nie są wykonywane na kliszy lecz od razu w postaci cyfrowej trafiają do komputera. Cały proces trwa kilka sekund a dawka zostaje ograniczone do 10% tej jaka jest potrzebna do wykonania zdjęcia na kliszy. Zatem wykonanie 10 zdjęć radiowizjografią odpowiada 1 zdjęciu rtg zęba na kliszy. Wg tej metody wykonujemy rentgen panoramiczny zębów, rentgen cefalometryczny i punktowy.

Tak więc nowoczesne lampy rentgenowskie są bardzo bezpieczne, a dawka promieniowania RTG przy oglądaniu zwykłego telewizora jest o wiele większa, niż przy cyfrowym rentgenie zębów .