START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

2c4e76e1721be24fbfce84818e853d8e

Krwawienie dziąseł – przyczyny oraz sposoby leczenia

Krwawienie dziąseł jest spotykane u osób zarówno zdrowych jak i chorych. Pojawia się najczęściej w trakcie codziennych czynności (przeżuwanie, szczotkowanie, korzystanie z nici dentystycznych czy gryzienie). Bardzo często krwawienie dziąseł zajmuje się nie tylko stomatolog ale także lekarze o innych specjalizacjach.

Krwawienie dziąseł – przyczyny:

  1. Niedobory różnego rodzaju witamin w organizmie, przy czym na szczególną uwagę zasługująniedobory witaminy K oraz C. Zła dieta (brak owoców, soków, mięsa oraz warzyw) może prowadzić do ogromnego spustoszenia organizmu i niedoborów witaminowych. Do tego stanu przyczynia się także długotrwałe zażywanie niektórych antybiotyków. To z kolei prowadzi do krwawień dziąseł. Koniecznym jest zatem włączenie do diety produktów bogatych w te witaminy np. papryka, grejpfrut, cytryna, maliny, jabłka, kapusta kiszona, wątroba, szpinak, brokuły i inne.
  2. Różnego rodzaju choroby nowotworowe (zwłaszcza w stadium zaawansowanym), ostry stan zapalny wątroby, marskość wątroby, białaczka. W przypadku tego rodzaju chorób nie pomogą domowe sposoby kuracji, konieczne jest przyjmowanie leków oraz regularne wizyty u lekarzy specjalistów.
  3. Przyjmowanie różnego rodzaju leków, przy czym mogą to być leki obniżające ciśnienie,preparaty zawierające sterydy, leki stosowane przy chorobach nowotworowych, w leczeniu padaczki, astmy oraz leki hormonalne. W tej sytuacji nie można samodzielnie podejmować decyzji i np. odstawiać leków lub zmniejszać ich dawkowania. Konieczna jest konsultacja z lekarzem.
  4. Wśród przyczyn krwawień dziąseł wymienia się także alergie.
  5. Próchnica, zwłaszcza w jej zaawansowanym stadium. Wywołana jest przez bakterie. Jej powstawaniu sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz dieta. Konieczne jest leczenie w gabinecie stomatologicznym.
  6. Ciąża (a dokładnie mająca w tym czasie w organizmie kobiety burza hormonów) może także powodować krwawienie dziąseł. Najczęściej ustępuje ono po 6 – tym miesiącu a jego przyczyną są rozszerzona i bardzo osłabione naczynia krwionośne.

 Krwawienie dziąseł – jak mu zapobiegać?

Jeśli znamy przyczynę krwawienia dziąseł i jest ona związana z chorobą, na którą cierpimy, powinniśmy dokładnie wykonywać polecenia zalecane przez lekarza. Jeśli problem będzie się nasilał konieczne są ponowne konsultacje. W przypadku gdy mamy niedobory witaminowe konieczne jest ich uzupełnienie poprzez właściwą dietę (chude mięso, wątroba, jabłka, kiszona kapusta, maliny, czarna porzeczka, pomidory, szpinak, brokuły, papryka, soja) można także włączyć dodatkowe suplementy diety jeśli lekarz wyrazi na to zgodę. Należy regularnie chodzić na konsultacje i wizyty lekarskie a co ważne nie zaprzestawać dbania o higienę jamy ustnej.

Leave a Comment